Copyrights ©  Małgorzata Wesołowska

Omówienie prac z VIII wyzwania grupy coachingowej na FB, "W ciemnościach".

September 17, 2015

Witajcie serdecznie!
Podsumowanie sierpnia trochę późniejsze - jednak nasz powrót do szkoły (jednego synka) i pójście po raz pierwszy do szkoły (drugiego) okazały się trudniejsze organizacyjnie niż myślałam :) Ale wychodzimy na prostą.

 

Fotografia nocna chyba była dla Was trudnym wyzwaniem, prawda? Trudnym, czy może mniej wdzięcznym – choć pewnie jedno wynika z drugiego. To wyzwanie w którym pojawiło się, jak na Wasze możliwości, wyjątkowo mniej zdjęć niż zwykle (za to wrześniowe bije rekordy, aż się boję :))

 

Pora więc na parę słów komentarza. I jak zawsze dopowiadam, że podsumowanie to nie część konkursowa wyzwania – nie wybieram do przykładów zdjęć najlepszych, gdyby tylko serwer był do rozciągania to zamieszczałabym wszystkie! Ograniczam się więc tylko do wybranych ilustracji poruszanych tematów.

 

BEZ LAMPY

Bardzo często słyszę opinie, że do fotografii nocnej nie ma co podchodzić bez lampy błyskowej. Nic bardziej mylnego. Oczywiście błysk bardzo często może być pomocny ale nie jest prawdą, że przy świetle zastanym nie wykonamy zdjęcia.

Kiedy zaczynamy fotografować nocą, to wchodzi w taki etap fotografii kiedy nie mamy już wyjścia by zacząć myśleć o świetle w sposób jakościowy a nie ilościowy. Nie ma znaczenia ILE mamy światła (a w nocy z założenia będzie go mamy) ale JAKIE ono jest. Czyli znów wracamy do właściwości światła....miękkie czy twarde? Rozproszone czy skoncentrowane? Z jakiego kierunku przychodzi? Jaką ma barwę? Jak mogę go wykorzystać. I tym samym zadanie okazuje się prostsze....bo czasami jeden mały strumyczek światła wystarczy by stworzyć przepiękne, klimatyczne zdjęcie.

Fot. Anna Wąsowska-Beeger

 Fot. Agnieszka Tarajko-Bąk

 

 

KONTUROWANIE

Idąc nadal tropem pracy w ciemności bez lampy....wykorzystajcie światło tylne do tworzenia kreatywnych zdjęć. Możemy komponować kadry w których detale postaci nie są wcale potrzebne do stworzenia historii. Noc i ciemność ogólnie – są świetną bazą pod zdjęcia konturowe.
 

Fot. Dorota Papirkowska

 Fot. Alicja Kozdraś

 

ODDANIE RUCHU

Tu przyznam się szczerze, czekałam mocno na więcej zdjęć w których oddacie nocą ruch świateł. Popróbujcie, bo warto. Możemy śmiało wykorzystać długie czasy naświetlania i przyłapać smugę poruszających się nocą „świateł”. Zwróćcie uwagę, że często będziecie potrzebować niskiego ISO i bardzo dużego numeru przysłony aby móc pozwolić sobie na długie otwarcie migawki.
 

Fot. Mateusz Leszner

 

 

W KADRZE SIŁA

Patrząc na to gdzie mamy nasze największe lub jedyne źródło światła, a zwłaszcza jak jest nim coś, co jest i przedmiotem naszej opowieści, szukajcie ciekawych, nietypowych kadrowań. Często ciasny kadr przyjdzie nam z pomocą dla w miarę równomiernego oświetlenia naszej sceny i oszczędzenie światłomierzowi wahań, co ma zrobić.

Fot. Daria Chrzanowska

 
 

A MOŻE JEDNAK BŁYSK
Zachęcam :) Błyskanie nocne to spore wyzwanie ale tez i ogromne pole do popisu i wyobraźni. A połączenie błysku z zamrożeniem ruchu i do tego zabawa chłodną nocną barwą światła – może przynieść wspaniałe rezultaty. I czasem dać podstawę do ciekawych fotomanipulacji - mniej lub bardziej serio.

 

Fot. Sonia Świeżawska

 

Fot. Monika Gliga

 

 

KRAJOBRAZY I PERSEIDY....

Bardzo zazdroszczę tym, co mieli możliwość wyczekania sobie takich cudownych kadrów! Może kolejnym razem i ja się pobawię w obserwatora. Poza perseidami, mocno Was zachęcam do późnowieczornych wędrówek w poszukiwaniu gasnącego światła a tym samym miękkich, subtelnych, czarodziejskich nocnych kadrów.
 

Fot. Madzia Kilanowska

 
Fot. Leszek Cylupa

 


 

Dziękuję wieczornie...i już wkrótce na grupie rozstrzygnięcie konkursowe wyzwania!

 

Please reload

Featured Posts

IV już w tym roku edycja szkolenia "RozBłyśnij..."

March 23, 2015

1/7
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now