Copyrights ©  Małgorzata Wesołowska

Omówienie prac z VI/VII wyzwania grupy coachingowej na Facebooku: "Moi Mistrzowie"

August 11, 2015

 

To kolejny raz, kiedy napisanie podsumowania do wyzwania sprawia mi ogromne trudności (choć i ogromną radość). Ponieważ podsumowania, z założenia, powinny być krótkie :). A ja mam znów tak wiele do powiedzenia. Postanowiłam więc napisać podsumowanie trochę inne, gdyż mniej dedykowane analizie naszych zmagań fotograficznych (z tym jak zawsze poradziliście sobie wyśmienicie) a bardziej rozważaniom o poszukiwaniu swojej drogi fotograficznej.

 

Kim jest Mistrz?

Pytanie z natury banalnie trudnych :)...kiedyś wydawało mi się takie oczywiste a teraz nie wiem jak je ugryźć. Mistrz na pewno jest wzorcem. To wiem na pewno. Tylko okazuje się, że i definicja wzorca jest bardzo trudna...Z pewnością Mistrzem jest ten:

  • kogo podziwiamy

  • nad czyimi dziełami przystajemy nagle w biegu naszego życia i wpatrujemy się z zachwytem by potem długo nosić je w pamięci

  • komu po cichutku zazdrościmy talentu (trochę... ;))

  • kto jest choć w części taki w swoim rzemiośle, jakimi i my byśmy chcieli się stać

  • kogo naśladujemy (?)

  • od kogo chcielibyśmy się uczyć (?)

 

Przy dwóch ostatnich myślnikach postawiłam znaki zapytania bo wydawałoby się, że właśnie tak powinno być ale te punkty generują szereg innych pytań, na które znów wcale nie tak łatwo udzielić odpowiedzi.

 

Czy potrzebujemy Mistrzów?

Z ogromnym trudem daję odpowiedź, że jednak tak...

Tak samo jak potrzebujemy wzorców.

Po co to wszystko? Bo tylko w części wiemy sami, intuicyjnie, w którą stronę podążać. To pierwszy powód. Drugi – rozwijamy się i uczymy i trakcie tego procesu wiele razy zadajemy sobie pytanie „co jest dobre? Co jest ładne? Co jest poprawne? Jak coś powinno wyglądać?” i choć raz na jakiś czas potrzebujemy się upewnić, że idziemy we właściwym kierunku. A dróg jest wiele. Potrzebujemy się do czegoś odnieść, w czymś upewnić. Szukamy potwierdzenia, że robimy rzeczy dobrze. Ale także szukamy ucieleśnienia własnej estetyki, która czasem, zwłaszcza na początku drogi, burzy się w naszych głowach tysiącami poszarpanych wizji, pomysłów, informacji...gdzie niby wiemy co chcemy a jednak nie umiemy tego sobie całościowo wyobrazić. A tu nagle widzimy coś o czym myślimy...to jest właśnie to, co mi się podoba. To jest to, czego szukam. To jest to, co do mnie przemawia i oddziałuje na mnie. To jest piękne. Takie chcę.
I dzięki temu też wzmacniamy motywację. Bo widzimy kierunek, widzimy cel...widzimy do czego chcemy dążyć oraz, ci pokorniejsi, widzą także ile jeszcze mają pracy przed sobą by osiągnąć dany poziom.

 

Czy naśladować Mistrzów? Czy uczyć się od nich?

Wyjątkowo odpowiedź na te pytania przychodzą mi dość łatwo – brzmi „oczywiście tak”. Natomiast problemem nie jest odpowiedź na pytanie „czy...” tylko „jak...”. Bo naśladowanie Mistrza to nie jest kopiowanie jego prac, to nie jest tworzenie identycznych kadrów. To jest proces przemyśleń co i jak powstało, jakie techniki były użyte, skąd ten efekt i jak go uzyskać? To analiza tego co widzimy, rozłożenie na czynniki pierwsze i zrozumienie. Zrozumienie także tego, dlaczego nam się to podoba? Co nas w tym urzeka. To odtwarzanie czasem całego procesu tak, jak uczymy się niektórych rzeczy naśladując...pisania, jedzenia, mówienia...musimy zobaczyć i odwzorować. Oczywiście też nie ma nic złego w tym, jeśli stworzymy pracę czy kadr bardzo podobny do wzorcowego. Pod warunkiem, że opiszemy go dokładnie wskazując na zdjęcie, na którym się wzorowaliśmy. To społecznie dobrze przyjęte, i etyczne. Pozwoliło nam się nauczyć, zmierzyć z czymś, zrozumieć proces – ale też uczciwie daliśmy znać, kto był naszym mentorem, skąd czerpaliśmy inspirację.

Gdy Mistrz przestaje być Mistrzem?

Och, bywa często...czasami to jest bardzo trudne, bo trochę przypomina dorastanie i momenty, kiedy nagle autorytet przestaje nim być. Ale to naturalne. I normalne. Ewoluujemy my, nasze gusta, nasze oczekiwania. Chyba każdy z nas przechodzi przez etap zachwytu nad czymś a potem przez etap widzenia wszelakich wad poprzednich wzorców. I zawodu. Myślę, że warto się na to nastawić – i przejść przez to lekko. Kiedy się uczymy, rozwijamy, poszerzamy nie tylko naszą wiedzę ale i naszą estetykę...i ona się zmienia. Razem z nami. Dlatego pewne rzeczy przestają się nam podobać a inne zaczynają.

 

Szukanie swojej drogi...

Na to chyba nie ma konkretnej recepty. Bo to jest proces który trwa i tak długo jak posuwamy się do przodu i tak będzie się dział, niezależnie od nas. Szukanie swoich Mistrzów nie zagraża tym poszukiwaniom. Nie wierzę, że może istnieć dwójka ludzi tak bardzo podobnych do siebie w swojej technice czy estetyce, aby tworzyć dzieła nierozróżnialne. Każdy z nas wkłada swoje emocje w dane dzieło, swoje wartości a tym samym swój rys. Szukanie różnych dróg, sprawdzanie się w różnych technikach, to tylko rozwój osobisty, poszerzanie wiedzy, definiowanie siebie. I tak, wcześniej czy później, wyłania się z tego wszystkiego nasze ja. Bardzo wyraźne – co nie oznacza, że niezmienne. Warto na to cierpliwie czekać...Czekać na siebie.

 

Nie będzie analizy...

Nie mogłabym. To inny typ wyzwania, w którym nie ma kryteriów ocen. Nie można bowiem w żaden sposób powiedzieć, czy ktoś odwzorował swojego mistrza lepiej czy gorzej. Bo nie miał na celu odwzorować w 100%. To było wyzwanie dla Was, dla mnie...dla chwili przycupnięcia w estetycznej zadumie. Dlatego też nie umieszczam tu przykładów. Mimo, że zawsze piszę, że podane przykłady nie są przykładami najlepszych zdjęć tylko szukam ilustracji słów, jakie Wam chcę po wyzwaniu przekazać....tym razem musiałabym wkleić wszystkie prace!
Dlatego zamiast tego, podam linki do Mistrzów jakich wymieniliście. Może zainspirują też innych...I pamiętajcie, że każdy Mistrz też miał kiedyś swojego Mistrza.

 

Powodzenia i spokoju...w szukaniu własnej drogi!

 

Kate Parker
Róża Sampolińska Bailey
Ivan Cheremisin

Willy Ronis

Monika Podolska Serek
Elena Schumilova
Rajmund Rajch
Vivian Maier

Agnieszka Lorek

Anne Gedes

Summer Murdock

Andrea Hanki

Helmut Newton

Philip Barlow

Kirsten Lewis

Alain Laboile

Pedro Luis Raota

Konrad Żurawski

Izabela Urbaniak

Anka Zhuravleva

Raquel Chicheri

 

 

Please reload

Featured Posts

IV już w tym roku edycja szkolenia "RozBłyśnij..."

March 23, 2015

1/7
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now