Copyrights ©  Małgorzata Wesołowska

Omówienie prac z V-tego wyzwania fotograficznej grupy coachingowej "Portret Wiosenny"

 

Ach portreciści moi...i co Wam tutaj napisać, skoro wygląda na to, że o portrecie to wiecie chyba wszystko :)

 

Wyzwanie lekkie i przyjemne bo portretowanie to chyba jedna z najbardziej „obleganych” dziedzin fotograficznych i mało kto jej nie lubi :). Ale też zdradliwe bo portret to portret...coś co może być banalne i zarazem doskonałe w swojej banalności. Dlaczego? Bo portret to opowieść o człowieku. Tylko tyle i aż tyle....

Więc przyjrzyjmy się Waszym portretowym zmaganiom...

 

Na początek kilka definicyjnych kwestii...pamiętajcie o tym, że portret to nie tylko bliski kadr. Najczęściej portret kojarzymy ze zbliżeniem twarzy albo „popiersia” danej osoby, natomiast każdy kadr, który przedstawia człowieka, wpisuje się w definicję portretu. Na upartego w szerokim tego rozumieniu można by zbliżenie na ręce czy stopy także zaklasyfikować do portretu ale bądźmy delikatnie konserwatywni :) Natomiast nie bójcie się portretować w szerokim kadrze! Definicji portretu bliska jest także definicja portretu reportażowego – ten wymaga już szerszego kontekstu który pozwoli uczynić tę opowieść o człowieku ciut bardziej „dopowiedzianą”, gdzie przedstawiamy kogoś w sposób opisujący właściwe mu środowisko czy też cechy charakteru.

 

A teraz, jak zawsze, kilka portretowych punktów :)

 

Emocje

Skoro portret to opowieść o człowieku, to nie odpuszczajcie tej opowieści. Oczywiście portret może być prawidłowo przedstawioną piękną wersją wyglądu danego człowieka ale też, ja osobiście, uwielbiam patrzeć na portrety w których pierwsze skrzypce grają jak zwykle...emocje...a jeśli do tych emocji dołożymy jeszcze światło...to już w ogóle cud-miód...


Fot. Paula Krajewska

 

Fot. Justyna Targosińska-Scordar

 

 Fot. Anna Wąsowska-Beeger
 

 

 

 

Kadrowanie

Kadrowanie w portrecie to temat rzeka. Nie ma bowiem złych czy dobrych kadrowań – oczywiście trzymamy się zwykle pewnych zasad typu nie cięcia w stawach ale prawda jest taka, że emocjonalny portret wszystko wybaczy. Zasady mówią np. że nie powinniśmy ciąć brody (czoło można) i że uszy są dyskusyjne. Niemniej jednak moim zdaniem czasem można a nawet warto je poświęcić....no i jak to mawia Buka (uwielbiam!) „Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce....to można!”...i oto efekty:


Fot. Kate Wojdak

 

Szukajcie też niestandardowego kadrowania...czasami to właśnie perspektywa jest tym czymś, co „robi” nam zdjęcie!

 

Fot. Gosia Glogowska - Opyd

 Fot. Katarzyna Moroz

 Fot. Katarzyna Małasiewicz

 

Dodatkowo szukajcie niestandardowego tła. Tutaj „pospolite dmuchawce” stworzyły przepiękne i niebanalne zdjęcie.

 

Fot. Sławek Stencel

 

Głębia ostrości i bokeh

W przypadku zdjęć portretowych często głównym „budowniczym nastroju” (zaraz po świetle oczywiście) jest głębia ostrości. Nie bójcie się małej głębi ostrości w portrecie. O ile obiektyw ostrzy jak powinien na niskich wartościach przysłony, otwierajcie ją maksymalnie jak się da. Wystarczy że jedno oko będzie ostre, reszta może pozostać w domyśle...i zamgleniu.
 

Fot. Danuta Czapka

 Fot. Natalia Pont

 

Bokeh jest przepięknym zjawiskiem :)....polujcie na niego szukając do portretów ciekawego tła z grą światła. Im więcej świetlnych odblasków, im mniejsza głębia ostrości i im bardziej Wasz model oddaleni są od tła – tym ciekawszy będzie efekt. Dodatkowo, konstruując nakładkę na obiektyw z wybranym wzorkiem (dziecięce dziurkacze wzornikowe będą przydatne) – możecie uzyskać bokeh w ciekawym kształcie.

 

Fot. Gosia Garkowska

 

Niech wiatr będzie z Wami :)

Tak...zdecydowanie wietrzna pogoda sprzyja portretom :)

W taką aurę szukajcie światła a dokładnie słońca...próbujcie fotografować pod słońce, wtedy ogromna szansa na piękną grę światła w rozwianych włosach :)

 

Fot. Beata Łobażewicz

 Fot. Foto Tmx

 Fot. Alicja Kozdraś

 

 

Szeroki kadr

 

Jak już wcześniej wspominałam, nie uciekajcie też od stosowania krótkich ogniskowych w portrecie. Można dzięki nim pokazać daną postać w kontekście ciekawego otoczenia. Nadać zdjęciu więcej dynamiki.

 

 

Fot. Sylwia Kwiatkowska

 Fot. Dorota Papirkowska

 Fot. Dagmara Dylewska Wasilewska

 

To chyba wszystko w tym wyzwaniu! Zapraszam do kolejnego...nietypowego...czerwcowo-lipcowego gdzie zmierzymy się z odwzorowaniem stylu prac naszych Mistrzów!
 

Do zobaczenia!

Please reload

Featured Posts

IV już w tym roku edycja szkolenia "RozBłyśnij..."

March 23, 2015

1/7
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now