Copyrights ©  Małgorzata Wesołowska

Omówienie prac z pierwszego wyzwania FBook'owej grupy Coachingowej (1/2015 - Przeminęło z Wiatrem)

January 26, 2015

 

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie!

 

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony omówieniu prac, jakie nadesłaliście w odpowiedzi na pierwsze wyzwanie fotograficzne naszej Facebook'owej grupy: "Coaching fotograficzny (...)
 

https://www.facebook.com/groups/776573499082049/?fref=ts

 

Na wstępie muszę Wam się do czegoś przyznać...napisanie tego artykułu to jedna z najtrudniejszych rzeczy z jaką musiałam się zmierzyć ostatnimi czasy. Dlaczego? Bo nie liczyłam na taki odzew, a jeszcze bardziej nie liczyłam na tak wspaniałą atmosferę na grupie i tak wiele "doznań artystycznych" jakie mi i sobie przede wszystkim, zafundowaliście swoimi pracami.
 

Dodatkowo, i właśnie przez to, moje pomysły na jakieś kryteria wyboru itp prysnęły jak bańka mydlana ponieważ w naszej galerii NIE MA ani jednego zdjęcia, które NIE ZASŁUGIWAŁOBY na wyróżnienie. A to oznacza...że pewnie będzie "najsprawiedliwiej na świecie" czyli w rękach zrządzenia losu...czyli LOSOWANIE!
 

Temat pierwszego wyzwania brzmiał "Przeminęło z wiatrem". Wydawałoby się, że temat dość banalny, wręcz infantylny. Wybrałam go przewrotnie bo coś mnie tknęło, że jest w nim wystarczająco dużo przestrzeni - i nie pomyliłam się :)
Pokazaliście, że można z tych trzech słów wykreować obraz smutny, nostalgiczny...albo barwny, malarski, czasem minimalistyczny. I wszystkie świetne - każdy jeden kadr był przemyślany, czytelny, wybrany...
To co o sobie już trochę wiemy w tej grupie to to, że jesteśmy bardziej nostaligiczni niż romantyczni :) Odniesień do filmu, do miłości, do barw Tary jako takiej, czyli tej bardziej barwnej interpretacji było znacznie mniej. Częściej ten temat jednak kojarzył Wam się z przemijaniem, ze smutkiem, z zakończeniem. Może to i zima wpływa poniekąd na taki stan rzeczy...?
Myślę więc, że najlepszym wyjściem będzie podsumowanie wniosków, jakie możecie przemyśleć i wziąć do siebie, albo nie :) ( bo nie ma w fotografii sztywnych reguł) 
Chcę tylko zaznaczyć, że pokazane przykłady nie są tymi jedynymi, najlepszymi - wybrałam je po prostu z gamy ilustrującej dany przykład - ale każde z Waszych zdjęć jest wyjątkowe i ma tutaj lepszych czy gorszych. I nie tego szukamy zresztą...szukamy inspiracji, wyrazu, wzajemnego wsparcia.Wniosek 1: Nie muszę być zaawansowanym fotografem aby tworzyć dobry przekaz!

 

Jeśli nawet w danej technice czy w danej "dziedzinie" fotografii dopiero stawiacie pierwsze kroki, to nie znaczy, że nie zrobicie dobrych zdjęć. Może one nie będą idealnym przykładem danej techniki ale każde buduje Wasze doświadczenie a przede wszystkim - daje Wam szansę wyrazić siebie. Każdy kiedyś robił pierwsze zdjęcia...I przede wszystkim ważne jest aby zdjęcie miało przekaz, miało emocje, miało treść...do tego nie potrzena ani sprzętu ani obróbki - jedynie wrażliwość.

 

Fot. Helena Skrzipek:

 

 

Wniosek 2: Najważniejszy jest przekaz!

Bez niego nie ma zdjęcia. Być może jest technicznie ale bez przekazu nie zaistnieje w niczyjej świadomości. Nie ma znaczenia jaki sprzęt macie, nie ma znaczenia na ile jesteście świetni w obróbce - ona ma być tylko dopełnieniem.  Natomiast zdecydowanie myślcie o tym, czy przekaz jest czytelny dla wszystkich, czy tylko dla Was. Te fotografie, które robicie dla siebie, moga być nasycone znaczeniem które tylko Wy odczytacie. Jeśli chcecie coś wyrazić fotografią - pomyślcie, czy to co chcecie pokazać poprzez zdjęcie będzie zrozumiałe dla obcej osoby, kogoś, kto Was nigdy nie znał i jedyne co ma, to Wasze zdjęcie.
Jeśli zdjęcie wywołuje emocje...to najważniejszą rolę już spełniliście!

 

Fot. Krzysztof Kowalski:

 

 

Wniosek 3: Zwróćcie uwagę na kolor!

Czasami to właśnie kolor tworzy całe zdjęcie. Kolor (bądź jego świadomie zastosowany brak), zaraz po świetle, jest najważniejszą składową zdjęcia. Uczyńcie z koloru dodatkowego bohatera Waszych zdjęć...

 

Fot. Ewa Kulig:

 

Fot. Marcin Czuryło:

 

Fot. Dominika Młynarczyk

 

 

Wniosek 4: Prostota formy czyli mniej znaczy więcej

Myślę, że tutaj nie potrzeba wielkiego komentarza :)...
 

Fot. Jan Surmański:

 

Fot. Emilia Pogońska:

 

Wniosek 5: Wieloplanowość
Bardzo często to ona dopełnia wagi przekazu w zdjęciu...zamknięcie całego kontekstu w kadrze jest trudne ale zastosowanie kilku planów często przychodzi nam z pomocą...

 

Fot: Syla Wba:

 

Fot. Aga Tyniów:

 

Fot: Lucjan Brzostek:

 

Wniosek 6: Chwalimy bezchmurne niebo!
Bardzo często poszukujemy pięknego nieba, pełnego chmur, emocji, kolorów...a tymczasem bywają zdjęcia, które wyszły przepięknie także dlatego, że niebo w tym momencie było bezchmurne i blade i nie odwraca uwagi od czystości kadru.

 

Fot. Agata Wiśniewska

 

Fot. Anna Anastazja Głowacka

 

Wniosek 7: Bardzo często w tym temacie pojawiał się przekaz "bez człowieka..."
Bardzo dużo emocji wywołały zdjęcia,  w których przemijanie pokazaliście bez udziału bohaterów tego przemijania. Pokazaliście za to rzeczy, które były w ich posiadaniu...Świetnie zaadresowany w ten sposób CZAS...

 

Fot.  Aleksander Klimek:

 

Fot: Dan Kazimierska

 

Choć bywają zdjęcia przy których obecność człowieka i pokazanie jego "perspektywy", małości czy tez wielkości...bardzo wiele zmienia w przekazie zdjęcia
 

Fot. Urszula Sowińska

 

I jeden z najbardziej emocjonujących wniosków tego wyzwania....

 

Wniosek 8 - O co chodzi z tymi czasami....?

 

Zdecydowanie wiemy już, że nie należy ufać w sczytywanie Exifa przez programy zewnętrzne bo z 1/5s zrobiło się okrzyczane 5s :))). Ale też wiemy...że trzeba pytać i się nie krępować! Nasza Adminka, Justyna - na pewno nie pogniewałaby się za kolejne 10 pytań - a tak to zagadywaliście do mnie cichutko w wiadomościach...że Wam te czasy w różnych próbach wychodzą inne. Dzięki temu Justyna też wiedziałaby, ile osób zainspirowałą do prób właśnie tym zdjęciem :D !

 

Fot. Justyna Mazur Sorkowska

 

 

Wniosków oczywiście moglibyśmy wysnuć pewnie z tysiąc...ale zostawmy sobie coś na kolejne wyzwania :)


Bardzo, bardzo Wam dziękuję! Za to że chcieliście uczestniczyć, za waszą wrażliwość i za to, że możemy wspólnie dzielić naszą pasję. 

Tym samym masz też do Was prośbę abyście nie krępowali się także komentować innych prac. Piszcie o swoich odczuciach - nie musicie być ekspertami w danej dziedzinie aby mieć opinię :) a to też pomoże pozostałym osobom zobaczyć jak wiele różnych odczuć mogą budzić ich zdjęcia. To motywuje :)

 

Pozdrawiam serdecznie i oczekujcie wyników losowania :)

Gosia
 

 


 

 

 

Please reload

Featured Posts

IV już w tym roku edycja szkolenia "RozBłyśnij..."

March 23, 2015

1/7
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now